A nagyobb súly okozta nehézségek és szövődmények
A túlsúly általában olyan probléma, amely a középkorú lakosság körülbelül 50%-át érinti. A nagyobb testtömeghez általában más szövődmények is társulnak, melyeket súlyosbíthat a nem megfelelő matracon történő alvás.
Milyen nehézségekkel küzdenek leggyakrabban az elhízottak?
- hátfájás
- nyaki fájdalom
- nehézlégzés
- fokozott izzadás
Vannak persze más nehézségek is, de a fentiek a nem megfelelő matrachoz kapcsolódnak. A megfelelő teherbírású matrac kiválasztása azonban nagyban befolyásolhatja ezeket a problémákat. Vannak olyan modellek a piacon, amelyeket kifejezetten a nehezebb emberek számára terveztek, teherbírásuk 150 kg-tól 200 kg-ig terjed.
A fokozott izzadás miatt fontos, hogy a matrac kellően légáteresztő legyen!
Hogyan válasszunk matracot elhízott vagy túlsúlyos emberek számára?
A nagyobb súlyúak számára készült matracok erős anyagokból készülnek, amelyek a gerincet és a fejet az ajánlott helyzetben tartják. Ez megakadályozza a gerinc deformációját, minimalizálja a fájdalom előfordulását, vagy akár teljesen megszünteti a fájdalmat. Nem szabad megfeledkezni a minőségi rácsról, amely segít elosztani a matracra nehezedő nyomást! Az anatómiailag kialakított párnával kombinálva a kellemetlen horkolás is elkerülhető.
Terhelhetőség és nagyobb keménységi fok
A kiválasztásnál a legfontosabb paraméterek a terhelhetőség és a keménységi fok. Ezek az információk minden matrachoz elérhetőek. Általában ajánlott olyan matracot választani, amelynek teherbírása legalább 5 kilogrammal meghaladja a testsúlyunkat! Ha pontosan a súlyodnak megfelelő teherbírású, vagy egy még kisebb teherbírású matracot használsz, akkor a tested nem kap kellő támasztékot, hamar „kifekszed” a matracot.
Ugye te sem akarsz évente új matracot venni?
A matrac merevsége, azaz keménysége összesen 4 fokra oszlik:
- T1 (nagyon puha) - 70 kg-ig,
- T2 (lágy) - 70 kg és 100 kg közötti személyek számára,
- T3 (kemény, félkemény) - 120 kg-ig,
- T4 (nagyon kemény) - 150 kg-ig terjedő emberek számára.
Ebből a felosztásból látszik, hogy a kisebb súlyúaknak a puhább matracok is megfelelő lehet, a nagyobb súlyúak és túlsúlyosak viszont olyan kemény matracot válasszanak, amely kellően megtámasztja a gerincet. Kínálatunkban speciális T5 jelzésű matracokat és léceket is találsz, melyek teherbírása akár 150 kg.
Jó tanács: Végezz egy kis tesztet! Ülj le az ágyra, és ha a matrac több mint 1/3-al összenyomódik, akkor tudni fogod, hogy túl puha a számodra, és ezért nem megfelelő.
Alapanyagok
A kemény és nagyon kemény matracokat leggyakrabban szendvicshab kivitelben gyártják habszivacsok és bonell rugók vagy táskarugók kombinációjával. Természetes anyagok is beilleszthetők, amelyek megfelelő izzadtságelvezetést biztosítanak, mivel a fokozott izzadás a nagyobb súllyal járó nehézségek egyike lehet.
A zsákrugók előnye a hosszú élettartam és a nagy teherbírás. Legfeljebb 150 kg súlyú emberek aludhatnak rajtuk. Annak érdekében, hogy a rugós matracon a lehető legkényelmesebb legyen az alvás, még több réteg van a magban, amelyek megakadályozzák a rugók átnyomódását. Ha a lágyabb alvást részesíted előnyben, a rugó magját érdemes habrétegekkel kombinálni, erre például a kókuszréteg alkalmas.
Nagy sűrűségű habszivacs matracokhoz is nyúlhatsz. A habszivacs matracok általában többféle, eltérő tulajdonságú és magasságú habszivacsból készülnek. Minél magasabbak ezek a matracok, annál jobb tartást biztosítanak. Természetesen figyelemmel kell kísérni teherbíró képességüket és a légáteresztő képességüket is.
Zónák száma
A pihenés minőségét befolyásolja a matrac zónáinak száma. A matracok zónáinak kialakítása azt jelenti, hogy más-más testrésznél más-más keménységű alapanyagot használunk. Például a váll területén lévő zóna puhább, míg a csípőrész megerősített. A több zónás matracok habszivacsból és zsákrugóból is készülhetnek.
Több zónás matrac. (7 zóna)
Általános tanácsok új matrac kiválasztásához
A terhelhetőség és a merevség a legfontosabb paraméterek a túlsúlyos emberek matracának kiválasztásakor, azonban nem csak ezeket kell követni a vásárláskor.
Íme, néhány tényező, amit még figyelembe kell venni:
- Hosszúság és szélesség - a matrac hosszának 20-25 cm-rel meg kell haladnia a magasságodat, a szélességnek meg kell egyeznie az ágy szélességével. A szabványos egyszemélyes matracok általában 90 cm szélesek.
- Matrac magassága - optimális esetben 17-22 cm között kell lennie, de akár magasabb is lehet. Minél magasabb a matrac, annál könnyebb felkelni róla.
- Keménység és teherbírás –Ezt körültekintően válaszd ki!
- Anyaga - a zsákrugók vagy a nagy sűrűségű habok ideálisak a nagyobb súlyú emberek számára.
A nagyobb testsúllyal rendelkező emberek alvásminőségére a matrac megfelelő teherbírása és merevsége van a legnagyobb hatással. A megfelelő matrac segít a fájdalom elkerülésében, és ébredés után úgy érzed, újjá születtél!